Načítavam...
SK Profi Bike
Martin Fraňo: Ak chce pretekár cítiť pod sebou bicykel, musí o ňom vedieť všetko
Nahliadnite s nami do fungovania profesionálneho cyklistického kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica, ktorý sa venuje najmä cestnej cyklistike. Vo svojich radoch má aj najúspešnejších reprezentantov Slovenska v MTB, cyklokrose a v dráhovej cyklistike. Aktuálne v roku 2019 v tíme pôsobí 6 elitných cyklistov a 5 cyklistov do 23 rokov. Rozhovor nám poskytol športový riaditeľ tímu Martin Fraňo.
SpäťĎalej
SHOP

Náš predajný portál je už spustený!
Nájdete tu takmer kompletný sortiment od našich dodávateľov.
U nás nakúpite a u našich partnerov vyzdvihnete, alebo vám to doručíme cez partnerský eshop.
Nech sa páči vstúpte ;)

8 tipov na cyklovýlet po regiónoch Slovenska

Láka vás jarné počasie vyvetrať svoj bicykel na poriadnej jazde, prípadne aj dvojdňovej? Rozcvičte sa, zbaľte všetko potrebné, nezabudnite na dostatok tekutín a vyberte sa spoznávať Slovensko.
Pozrite sa na výber ôsmich kútov a zaujímavostí Slovenska, ktoré viete spoznať zo sedla bicykla. Ide len o veľmi malý výber z množstva cyklotrás, ktoré naša krajina ponúka. Pred prvým našliapnutím do pedálov sa za niektorými trasami budete musieť vybrať autom alebo vlakom.


Bratislava - Devín

Z hlavného mesta je viacero cyklotrás, ktoré sú nenáročné a vhodné aj pre rodinné výlety. Viaceré z nich si viete predĺžiť aj do Rakúska.

Najväčším lákadlom cyklotrasy je jednoznačne jeden z najstarších slovenských hradov - Devínsky hrad. Z jeho hradieb si môžete vychutnať pohľad na sútok riek Dunaj a Morava.

V blízkosti sa nachádza aj paleontologická lokalita Sandberg, v ktorej boli nájdené skameneliny a pozostatky žralokov či korytnačiek.

 

Modra - Doľany - Trstín

Ďalšia cyklotrasa vhodná ako rodinný výlet po západnom Slovensku.  

Počas trasy môžete navštíviť v Modre Múzeum Ľudovíta Štúra či jeden z najzachovalejších hradov našej krajiny - Červený Kameň. Pre nadšencom architektúry a histórie máme aj ďalšiu zastávku - Smolenický zámok.

Samozrejme, pri takýchto zastávkach nezabudnite rátať s časovou rezervou pre váš cyklovýlet.


Svätý Anton - Sitno


Dostať sa na najjužnejší kopec Slovenska, ktorý je zároveň najvyšším kopcom Štiavnických vrchov, je trochu zaberák.


Z výšky vyše 1 000 metrov nad morom si vychutnáte výhľad na blízku Banskú Štiavnicu a na Sitne vás bude čakať zrúcanina sitnianskeho hradu a vyhliadková veža.


Banská Bystrica - Špania dolina


Pôsobivou scenériou sa môže pochváliť okolie stredného Slovenska a predovšetkým Banská Bystrica.


Maličká obec Špania dolina má bohatú banskú históriu, ktorou stále dýcha. Nájdete v nej banícku klopačku zo 16. storočia a typické banícke domy.

Na tejto cyklotrase narazíte aj na archeologické nálezisko Hrádok v obci Selce.


Okolo Liptovskej Mary


Cyklotrasa okolo najväčšej vodnej priehrady na Slovensku ponúka úžasné výhody na Vysoké aj Nízke Tatry. Zároveň tým náročnejším poskytuje dostatok možností oddychu v podobe občerstvenia či priestoru na kúpanie.


Počas výletu môžete navštíviť jednu z najstarších kultúrnych pamiatok regiónu Liptov - archeoskanzen Havránok, kde spoznáte život starých Keltov.


Pieninský národný park  


Sever Spiša, ktorý sa nazýva aj Zamagurie, ponúka priestor pre oddych, relax a čas strávený v skoro nedotknutej prírode. Cyklotrasa v tejto oblasti vedie popri Dunajci, nad ktorým sa týčia vápencové bralá.


Za centrum tohto kraja by sme mohli označiť Červený Kláštor - kúpeľnú obec pri poľských hraniciach, ktorá láka najmä splavovaním Dunajca. V jej okolí nájdete aj kláštor Kartuziánov, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.  Dolný Zemplín a Tokaj


Trasu po južnom východnom Slovensku môžete začať aj v Košiciach.


Okrem množstva obcí, ktorými prejdete, láka predovšetkým slovenskou vinohradníckou oblasťou Tokaj, ktorá sa rozprestiera pri hraniciach s Maďarskom. Dominantom kraja je vyhliadková veža Tokaj v tvare dreveného sudu.


Morské oko vo Vihorlatských vrchoch

Severnejšie východné Slovensko a jeho krásy môžete spoznať na cyklotrase, ktorá vás zavedie k 3. najväčšiemu sopečnému jazeru na Slovensku. Morské oko je je súčasťou Vihorlatského pralesa, v ktorom platí najvyšší stupeň ochrany.


Okolie Morského oka ponúka možnosť navštíviť Novú Sedlicu - najvýchodnejšiu obec Slovenska či vrch Sninský kameň.Odporúčania na záver

Pripomíname, že pravidlá cestnej premávky platia pre všetkých účastníkov dopravy - aj pre cyklistov. Preto by na vašej hlave počas jazdy mimo obce nemala chýbať cyklistická prilba, skontrolujte si reflexné prvky a svetlá. Pozor aj na alkohol - na Slovensku platí nulová tolerancia. Nejazdite vedľa seba.
hlavná stránka | späť na blog