Načítavam...
SK Profi Bike
5 najpoužívanejších aplikácií pre cyklistov
V súťaži na našej facebookovej stránke sme sa vás pýtali na obľúbenú cyklo aplikáciu, pretože nás zaujíma, čo používate. Do tohto blogu sme vybrali najčastejšie sa opakujúce aplikácie. Patrí medzi ne aj tá vaša?
SpäťĎalej
SHOP

Náš predajný portál je už spustený!
Nájdete tu takmer kompletný sortiment od našich dodávateľov.
U nás nakúpite a u našich partnerov vyzdvihnete, alebo vám to doručíme cez partnerský eshop.
Nech sa páči vstúpte ;)

Alena Stevens: Nebúšte za každú cenu veľa náročných tréningov za sebou, ono vás to dobehne

Pred tým, ako sa dostala k triatlonu, bola letuškou. Medzitým sa stala držiteľkou najlepšieho umiestnenia slovenskej reprezentantky (5. miesto) na pretekoch Ironman, dnes si užíva rolu matky a zároveň profesionálne trénuje. Pomedzi svoje povinnosti si našla Alena Stevens aj priestor pre rozhovor.

Aké máte plány v tejto sezóne?   

Normálne sa špecializujem na dlhé trate triatlonu, resp. Ironmany, stredné triatlony a cross triatlony. Keďže som mala dlhšiu pauzu od pretekania kvôli operácii ramena a materstvu, nebolo by rozumné sa rovno vrhnúť na Ironman vzdialenosti.

Túto sezónu pretekám prevažne kratšie a stredné triatlony, napríklad Ness City Triathlon v Košiciach (šprint), M-SR v Cross triatlone, M-SR v strednom triatlone, Triatlon Podesdorf v Rakúsku, ktoré sú moje hlavné preteky.

 

Momentálne pôsobíte aj ako profesionálna trénerka atlétov aj triatlonistov. Ako pristupujete k tréningom týchto disciplín?

Každého svojho atléta vnímam individuálne, každý má rôzne prednosti a slabosti. Ako trénerka sa snažím odhaliť, na čom treba pri jednotlivcovi popracovať.

 

Kedy ste začali s triatlonom? Bola niektorá z disciplín pre Vás ťažkou?

Začala som v roku 2006 počas môjho pôsobenia na Strednom Východe (Bahrajn a Spojené Arabské Emiráty). Svoj prvý triatlon som absolvovala na horskom bicykli, ten druhý na požičanom cestnom a odvtedy už nebola cesta späť.

Odmalička som inklinovala k viacerým športom, takže so žiadnou disciplínou som nemala výrazný problém.

 

Ktorú z disciplín máte najradšej?

Jednoznačne cyklistiku, ale ono sa to niekedy mení. Sú časy, keď máte pocit, že vám ide lepšie plávanie, potom zase beh....

 

Čo považujete za svoj najväčší športový úspech a prečo?

Preteky Challenge Poznaň – Majstrovstvá Európy v Dlhom Triatlone, kde som sa stala najrýchlejšou slovenkou (9h 30min) a zároveň si zlepšila svoj osobák.

 

Bol to Váš najťažší pretek?

Vnútorne cítim, že tam mám unfinished business, ako sa vraví. Počas pretekov som mala veľké tráviace ťažkosti, plus oslabené rameno odhadom so 60 % funkčnosťou, takže si myslím, že mám na viac. Ale na to musím poriadne natrénovať.

 

foto: Peter Jarkuliš


Ako si spomínate na havajského Ironmana, kde ste sa stali držiteľkou najrýchlejšieho slovenského času?

Ironman Hawaii boli pre mňa tie najkrajšie preteky so silnými emóciami a veľmi sa tam chcem vrátiť, či už ako profesionálka alebo v hobby kategórii, čo by nemal byť problém.

 

Čo cíti športovec pred vytrvalostným pretekom? Ako vie odbúrať trému?

 Predpretekové pocity vníma každý inak, ale prirovnala by som to k štandardnému pocitu, ktorý zažívame pred náročnou skúškou, na ktorej si chceme dať záležať a dať do toho 100 %.

Osobne si vždy premietnem týždne tréningov alebo tie veľmi náročné tréningy, ktoré som do dňa „D“ absolvovala, a to ma uisťuje, že som pripravená na svojich 100 %, ktoré po výstrele zo seba dám. Nerobím si na seba žiadne ďalšie nároky s umiestnením alebo vytúženým časom a nepripúšťam žiadne negatívne scenáre.

 


Vie sa profesionálny triatlonista na Slovensku uživiť?

 Keď som sa živila čisto pretekaním, mala som šťastie na zahraničného sponzora, môjho bývalého zamestnávateľa z Luxemburska. Odkedy som sa prisťahovala na Slovensko, je to o dosť zložitejšie a čisto z pretekania sa uživiť už nedokážem. Preto som sa dala na rolu trénerky a zároveň pretekám.

 

Stretli ste sa počas kariéry s podceňovaním na základe pohlavia? Aké je vnímanie žien v profesionálnom športe?

Ženy sú na Slovensku podceňované niektorými organizátormi pretekov. Aj keď súťažia v rovnakých podmienkach a vzdialenostiach ako muži, ich finančné výhry sú niekedy 30 - 50 % z mužských finančných ohodnotení. S týmto som sa nikde inde vo svete nestretla....

 

Koľko stojí výbava triatlonistu - čo všetko potrebujete?

Závisí to od toho, koľko chcete investovať a ako vážne to s triatlonom myslíte. Potrebujete minimálne triatlonový dres, plavecké okuliare, čiapku, neoprén - tu odporúčam radšej si na začiatok požičať/vyskúšať alebo radšej kúpiť použitý jeden z top modelov ako základný nový model. Je veľmi dôležité, aby vám neoprén sedel a mal flexibilitu okolo ramien. Potom potrebujete bicykel (cestný alebo triatlonový), cyklistické tretry (ideálne triatlonové s jednou prackou pre rýchlejšie depo), helmu na bicykel, slnečné okuliare, elastický opasok (na číslo okolo pásu, tzv. Race belt), bežecké topánky (odporúčam dokúpiť si elastické šnurky). Toto je úplne základná výbava triatlonistu na preteky, potom tam máme veľa vychytaviek - power meter, hodinky s hrudným pásom…

 

Ako profesionálnu športovkyňu Vás podporujú športové značky. Ktoré spolupráce si ceníte? 

Nedám dopustiť na môj triatlonový bicykel FELT IA 10 s elektrickým radením. Je to skvelý bike, ktorý ani nie je top model, ale skvelá stredná cesta aj pre amatérskeho triatlonistu. Bicykel je aerodynamický na bezhákové triatlony a elektrické prevody vrelo odporúčam. Obzvlášť to oceníte pri cestovaní, keď si potrebujete zložiť alebo zabaliť bicykel.

Používam dres Castelli už druhú sezónu a ako triatlonový klub sme si dali taktiež zhotoviť dresy od Castelli, ktoré by k nám už mali čoskoro doraziť, nevieme sa dočkať.

Na bežecké tréningy používam krásne kvalitné dámske oblečenie od značky KARITRAA.

Na preteky sa presúvam autom, čiže aj tu mám obľúbenú značku, momentálne testujem nový model Peugeot Rifter, ktorý je priestranný a ideálny aj pre našu 4-člennú rodinu.


Pomáha Vám osobne to, že aj Váš partner je športovec?

Jednoznačne je to pozitívum, šport je náš životný štýl a takouto cestou budeme vychovávať aj naše dvojičky.  Veľkou výhodou je, že lepšie chápeme jeden druhého a podporujeme sa.

 

Máte nejakú radu, aby sa človek odhodlal športovať a aj naozaj začal?

Musí to ísť v prvom rade z vnútra a je dôležité, aby si človek vybral šport, ktorý ho baví a napĺňa. Ak je tam problém s motiváciou, odporúčam si nájsť sparing-partnera alebo dokonca aj trénera, ktorý vás bude motivovať a posúvať vpred.

 

Aká je najľahšia metóda, ako začať s triatlonom?

Jednoducho začať a najlepšie si vyhľadať triatlonového trénera či triatlonový klub. Veľkou výhodou klubu je totižto združenie viacero ľudí s rovnakým zápalom a nadšením pre tento šport. Môžu si navzájom vymieňať skúsenosti, rady, názory a v kolektíve to ide ľahšie.

 

Urobili ste nejakú chybu, ktorej by sa iní športovci mali vyhnúť?

Niekedy je menej viac. Odporúčam nie za každú cenu búšiť veľa náročných tréningových jednotiek. Ono vás to dobehne, ak nie hneď, tak za pár mesiacov a keď je už imunita načatá, potom je to už na dlhšie.

 

Máte nejaké tipy, ako ženám uľahčiť dlhé jazdy na bicykli? Aký bicykel by si mali ženy vyberať - podľa čoho?

 Pri kúpe bicykla sa dobre premerať, ideálne si dať spraviť bike-fitting. Výber sedadla je veľmi kritický. Najlepšie je vyskúšať sedadlo pred kúpou. Taktiež používam chamois krém, robia ich rôzne cyklistické značky, alebo pomôže aj jednoduchá vazelína.

 

Niečo vyše roka ste mamičkou dvojičiek - ako rozhodilo tehotenstvo a materstvo Váš život?

 Celý môj deň musí byť dokonale naplánovaný do poslednej minúty. Odkedy som sa stala matkou dvojičiek, netrénujem až také dlhé hodiny alebo 3 fázy denne, ako som zvykla. Väčšinou zvládnem jednu, maximálne dve fázy denne a tá regenerácia je tiež náročnejšia. Mám svoj plán, ktorý sa snažím dodržiavať, ale ak mám ťažkú noc s detičkami, intenzívny tréning si jednoducho preložím na iný deň. Nemá zmysel búšiť do unaveného tela. Riadim sa pravidlom, menej je viac.

 

Patríte k tým, ktorí si sledujú prenos športových pretekov?

Áno, samozrejme, rada si pozriem preteky online. Počas upršaných alebo chladných dní, keď bicyklujem doma na trenažéri, športové prenosy online sú úplne top. Pozerám väčšinou záznamy alebo live prenosy z Ironmanov a polovičných Ironmanov, takisto mám predplatené Triathlon Live TV, kde sledujem väčšinou svetovú sériu ITU triatlony.

 
hlavná stránka | späť na blog