Načítavam...
SK Profi Bike
5 najpoužívanejších aplikácií pre cyklistov
V súťaži na našej facebookovej stránke sme sa vás pýtali na obľúbenú cyklo aplikáciu, pretože nás zaujíma, čo používate. Do tohto blogu sme vybrali najčastejšie sa opakujúce aplikácie. Patrí medzi ne aj tá vaša?
SpäťĎalej
SHOP

Náš predajný portál je už spustený!
Nájdete tu takmer kompletný sortiment od našich dodávateľov.
U nás nakúpite a u našich partnerov vyzdvihnete, alebo vám to doručíme cez partnerský eshop.
Nech sa páči vstúpte ;)

Kedy je najlepší čas učiť deti lyžovať?

Niet nad spoločnú rodinnú lyžovačku. Rodičia strávia s deťmi príjemný deň na svahu pri obľúbenej zimnej športovej aktivite. Páči sa aj vám táto predstava, akurát neviete, či sú už vaše ratolesti pripravené na svah? Poradíme vám!

Vek a osobnostné predpoklady

Najdôležitejším parametrom, ktorý rozhoduje o lyžiarskych začiatkov vášho dieťaťa, sú jeho vlastné osobnostné predpoklady - pohybové aj psychické. Preto je veľmi ťažké určiť konkrétne vekové rozpätie, kedy by ste dieťa mali po prvýkrát postaviť na lyže. 

 

Všeobecne odborníci odporúčajú obdobie medzi 3. až 5. rokom. Mladšie deti, najmä tie, ktoré čerstvo dosiahli 1. rok, by si lyžovaním mohli zaťažiť kĺby, kolená a členky. Potrebné je zamerať sa na schopnosti dieťaťa - predovšetkým tie motorické, keďže lyžovanie je o koordinácii pohybov. Ak vaše dieťa zvláda poldennú pešiu túru, jazdí na bicykli, zvládne kotúľ a nemá problémy s chladným počasím, malo by byť pripravené aj na získanie lyžiarskych schopností.

 

Samozrejme, každé dieťa je svojské, vývoj je individuálny a u niekoho môže trvať kratšie, ale aj dlhšie. Ak máte pocit, že vaše dieťa to po prvý raz na svahu nezvláda, či dokonca ho to desí, výučbu odložte pokojne o rok. Základom je do ničoho ho nenútiť. Mohlo by to mať opačný efekt - úplné odradenie od lyžovania.

 

Ako začať

Predtým, než dieťaťu nakúpite celú lyžiarsku výbavu, ho po prvýkrát postavte na požičané lyže - od známeho alebo z požičovne na svahu. Predídete tak možno zbytočne vyhodeným peniazom, ak by sa mu lyžovanie nezapáčilo, alebo by naň ešte nebolo pripravené.

Ak sa však vaše dieťa nadchne pre lyžovanie rovnako ako vy, s radosťou mu kúpte lyžiarsku výbavu. Na úvod odporúčame kratšie lyže, vďaka ktorým bude flexibilnejšie. Detské lyže s paličkami sú vybavené protišmykovým základom a sú vyrábané vo verziách pre malých lyžiarov aj lyžiarky.

Čo sa týka lyžiarskej obuvi, jednoznačne odporúčame s nastaviteľnou veľkosťou, ktoré pri rýchlo rastúcej detskej nohe vydržia dlhšie.

Na prvom mieste je bezpečnosť, v rámci ktorej by ste nemali malého lyžiara pustiť na svah bez ochrannej prilby a okuliarov. 

V začiatkoch to s tréningom netreba preháňať, maximálne by malo dieťa stráviť lyžovaním 2 hodiny denne, prípadne o trochu viac času, ale s pravidelnými prestávkami. Deti vydržia menšiu fyzickú záťaž a v prípade únavy im skôr hrozí riziko pádu.

 


Učiť sám alebo v lyžiarskej škole?

Ak chcete vaše dieťa naučiť lyžovať sám, je dôležité si priznať, ako dobre viete lyžovať. Myslíte na to, že sa naučí od vás všetky chyby a nesprávne pohyby. Istotou je lyžiarska škola so skúsenosťami s výučbou lyžiarskych techník, ktorá ale môže byť nákladnejšou investíciou. Rozhodne je potrebné zvážiť aj lokáciu školy - mala by byť mimo hlavnej zjazdovky strediska, aby sa čo najviac predišlo možným stretom detí so skúsenými lyžiarmi.

Najlepšie pre vaše dieťa je skombinovať obe možnosti. Do lyžiarskej školy by ste mali dieťa umiestniť až potom, čo bude párkrát stáť na lyžiach a získa nejakú stabilitu. 

 

Naučiť dieťa lyžovať sa odporúča aj v prípade, ak ste nadšencom snowboardu. Mať obe nohy pripnuté na jednu dosku je v rámci rovnováhy a pohybu omnoho náročnejšie, preto by deti so snowboardom mali začínať až vo vyššom veku po istých predchádzajúcich skúsenostiach zo svahu.

 

Čas na zábavu

Naučiť vaše dieťa lyžovať si vyžaduje správny prístup od vás aj od nádejného zjazdára. Nezabudnite na dostatok trpezlivosti a vnímavosti. Ak dieťa prestane trénovať a nebude vládať, nenúťte ho pokračovať. Radšej presedlajte na inú zimnú aktivitu. Postavte s ním snehuliaka alebo využite sortiment na zimnú zábavu, akým je napríklad snežný surf alebo skibob.
hlavná stránka | späť na blog