Načítavam...
SK Profi Bike
Martin Fraňo: Ak chce pretekár cítiť pod sebou bicykel, musí o ňom vedieť všetko
Nahliadnite s nami do fungovania profesionálneho cyklistického kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica, ktorý sa venuje najmä cestnej cyklistike. Vo svojich radoch má aj najúspešnejších reprezentantov Slovenska v MTB, cyklokrose a v dráhovej cyklistike. Aktuálne v roku 2019 v tíme pôsobí 6 elitných cyklistov a 5 cyklistov do 23 rokov. Rozhovor nám poskytol športový riaditeľ tímu Martin Fraňo.
SpäťĎalej
SHOP

Náš predajný portál je už spustený!
Nájdete tu takmer kompletný sortiment od našich dodávateľov.
U nás nakúpite a u našich partnerov vyzdvihnete, alebo vám to doručíme cez partnerský eshop.
Nech sa páči vstúpte ;)

Tipy na cyklotrasy pre rodiny. Našli sme ich v každom kraji!

Slovensko má vyše 13 000 km cyklotrás. Nie všetky sú však vhodné pre rekreačných cyklistov či pre deti, pretože vedú cez husto zarastené úseky či prudko z kopca. My sme pre vás vybrali také, ktoré by mal zvládnuť každý malý cyklista. Vyberte si tú najbližšiu k vám a hor sa na rodinný cyklovýlet!

Banskobystický kraj
Kotmanová – Ružiná
10 km
Nenáročná cyklotrasa označená modrým C-čkom s udržiavanými cestami vás zavedie do piatich obcí. Ukáže vám aj vrch Stránica a ak si urobíte maličkú odbočku, i zrúcaniny hradu Divín. Najkrajší je však záver trasy, ktorý ponúka krásny pohľad na priehradu Ružiná. Ak si trúfate pokračovať môžete aj ďalej (až do Lučenca) a to po červenej Novohradskej cyklomagistrále.

Nitrianský kraj
Zlatno – Slážany
11 km
Príjemná bikovačka z kopca vás povodí prevažne po priestranných zelených lúkach a skrz vrchy Zlatnianska skalka a Hôrka. Niekoľko minút cesty od Zlatna natrafíte aj na maličký rybník s náučnou tabuľou. Vo Velčiciach, cez ktoré trasa prechádza, si môžete na chvíľu oddýchnuť v krásne vyzdobenom barokovom kostole. Navyše je táto dedina súčasťou chránenej prírodnej oblasti Veľký Lysec. Pohorie nad ňou je totiž geomorfologický fenomén plný skalných morí a veží. Na jeho vrchole vraj kedysi stálo aj hradisko.
Trenčiansky kraj
Kľačno – Bojnice
18 km
Žltá trasa dole kopcom je súčasťou Podnitrianskej cyklomagistrály. Po spevnených cestičkách vás prevezie dedinkou Kúty s krásnym mlynom, cez most cez riečku Chvojnica alebo hájom Nad skalím s rozhľadňou. Krásny je najmä jej začiatok a koniec - bicyklovanie sa popri koryte rieky Nitra.

Trnavský kraj
Kuchyňa – Čermák
8 km
Trasa hore kopcom (prevýšenie 600 metrov) vás najskôr zavedie okolo priehrady Kuchyňa. I keď budete len na začiatku, odporúčame sa tu zastaviť a tlačiac bicykel sa prejsť po nádhernom náučno-zábavnom chodníku Bobria hrádza. Potom vás už čaká cesta udržiavaným lesom po úpätí Ostrého vrchu (po ceste natrafíte minimálne na jednu rozhľadňu) až k dedinke Čermák. Tu vás čaká príjemný záver cesty – studnička Modranská Baba s pitnou vodou.

Žilinský kraj
Vrchteplá – Súľov
5 km
Bicyklovačka Strážovskými vrchmi ponúka niekoľko krásnych výhľadov a pre deti atraktívne kľukaté lesné cestičky. Žltá značka vás dovedie bezpečne až do Súľova. Na konci tejto dediny môžete dopriať drobcom skutočný zážitok vďaka miestnej koniarni a na chvíľu vymeniť bicykel za konský chrbát.

Prešovský kraj
Lendak – Bachledova dolina
6 km
Adrenalínovejšia jazda z kopca po nespevnenej ceste či poli je vhodná skôr pre väčších cyklistov, no pri troche opatrnosti ju zvládnu aj menej skúsení drobci. Prevedie vás popri rieke Rieka a končí vysokou rozhľadňou.

Bratislavský kraj
Berg - Hainburg
15 km
Nenáročný výlet pre celú rodinu vás zavedie až za hranice našej republiky. Udržiavaný cyklistický chodník smeruje najskôr do dediny Woldsthal a potom poľnými cestičkami až do Hainburgu, kde nájdete nádherný hrad. Trasa vedie po rovine, takže s výletom by nemal mať problém ani malý začínajúci cyklista.

Košický kraj
Okruh Remetské Hámre - Jelenia lúka
15 km
Okružná cesta udržiavanými lesnými cestičkami začína v Remetských Hámroch, kde deti môžete ohúriť napríklad starou lokomotívou odpočívajúcou na koľajniciach pri ceste. Odtiaľ pokračujete po modrej cyklotrase až k Potašni, kde sa napojíte na zelenú cyklotrasu s náučným chodníkom vedúcu miernym kopčekom k Morskému oku. Tu si môžete trochu oddýchnuť, pokochať sa výhľadom na vodu a pokračovať ďalej, na Jeleniu lúku. Tu sa stačí vydať vpravo a po modrej cyklotrase okolo minimálne jednej rozhľadne sa dostanete späť do Hámrov.  

P.S: Zopár dobrých rád na záver

Pre deti do 15 rokov je povinná v meste i obci poriadne zapnutá cyklistická prilba. Dospelí majú túto povinnosť len mimo obcí. Súčasťou cyklovýbavy by malo byť nielen kvalitné cyklistické svetlo, ale aj viacero reflexných prvkov - obyčajne ich má každý dobrý cyklistický batoh. Pre prípad drobných zranení so sebou vždy noste leukoplasty, dezinfekčný prostriedok, set na opravu defektov a pumpu. Od januára už síce neplatí nulová tolerancia alkoholu (povolená hranica je aktuálne 0,5 ‰), no dať si studené pivo aj tak neodporúčame. Namiesto neho zabaľte dostatok čistej vody pre celú rodinu a niekoľko nečokoládových tyčiniek (neroztopia sa) alebo jabĺčka.

Profil trás vypracovaný na základe informácií z http://cyklotrasa.oma.sk/


hlavná stránka | späť na blog